15 märts 2009

Elagem elusamat elu

Elagem elusamat elu - see on "Uku Masing 100" juubeliaasta juhtmõte.

14. märtsil, emakeelepäeval, kuulutati Rapla Keskraamatukogus Uku Masingu aasta avatuks. Kohal oli peale korraldustoimkonna palju inimesi, kellele on tähtis suurmehe loomepärand.
Uku Masing on sündinud 11. aug. 1909.aastal Raplamaal Raikküla vallas Lipa külas. Alghariduse omandas ta kohalikus koolis Lipal, edasi läks õppima Tallinna, sealt Tartusse. Tartus ta ka suri 25. aprillil 1985. Uku Masingut tuntakse kui teoloogi, luuletajat, folkloristi, filosoofi, kunstnikku, keele- ja loodusteadlast.
Mujal maailmas on Masing tuntum kui omal maal. Tema loomingut on palju säilinud, aga avaldatud vähem, sest vene ajal oli Masing üldsusele tabu. Viimase kahekümne aasta jooksul on tema loomepärand ka meile kättesaadavamaks muutunud.

Projektijuht Anne Kalfi sõnul on see juubeliaasta pühedatud Uku Masingule kui luuletajale ja tõlkijale. Märtsist kuni detsembrini toimuvad Raplamaal Uku Masingu juubeliaasta raames mitmed ettevõtmised.
1. aprillini saab Rapla Keskraamatukogus vaadata Uku Masingu loomingu näitusi: raamatunäitust ja maalinäitust, mille maalid I. Pata erakogust.

Meeldivalt üllatas oma lühikese, kuid emotsionaalse sõnavõtuga EELK peapiiskop Andres Põder. Ta meenutas ühte aastatetagust kohtumist Uku Masinguga.

Ettekandega "Uku Masingu keeletõelusest" esines keeleteadlane Kristiina Ross. Ta kõneles emakeele tähtsusest, sest keel, mida me kõneleme, mõjutab viisi, kuidas me mõtleme maailmast.
Pikemalt peatus ta Uku Masingu eripärasel keelekasutusel rohkete näidete varal.


Päeva ametliku osa lõpetas Nädalise ajakirjanik Margus Mikomägi. Lummavalt kõlasid tema esituses kaks Uku Masingu tekstidele loodud laulu.

Mis siin salata, Uku Masingu tekstid pole alati kergesti loetavad ja peab pingutama, et neist aru saada. Kes pole veel Masingut enda jaoks avastanud, võiks teha seda tema luulet lugedes.
Hea on kuulata luuletusi näitlejate esituses, leidsin internetist järgmised luuletused:
Kui vanasti räägiti luulest - Jaan Toominga esituses
Armastus on armas tunne - Priit Pedajase esituses
Uduse torni tipul - Jaan Toominga esituses
Kui tasa täna astuvad Su jalad - Priit Pedajase esituses
Neid saab kuulata siit.
Rohkem pilte sellest sündmusest Rapla KRK koduleheküljelt pildigaleriist.

Kommentaare ei ole: